Blog

Za nekľudným či hyperaktívnym dieťom môžete hľadať aj nevymiznutý Galant spinálny reflex

Novorodenecké reflexy sú stále častejšou oblasťou, ktorá je rozoberaná nie len medzi mamičkami, ale aj študovaná z pohľadu odborníkov. Preto vám v tejto časti blogu priblížime Galant spinálny reflex. Nehovorí sa o ňom často, ale je dôležité o ňom vedieť.

Galant spinálny reflex sa objavuje u dieťatka asi v polovici tehotenstva, teda v 20. týždni po počatí. Vedci sa domnievajú, že dieťaťu pomáha pri prechode pôrodnými cestami. Jeho prejavy sú totiž také, že ak dieťatko pohladkáte v bedrovej alebo v driekovej časti chrbtice, vysunie driek na tej strane kde je “dráždené”. Je dôležité taktiež poznamenať, že jeho prítomnosť pomáha vylúčiť poškodenie mozgu pri narodení. Tento reflex súvisí taktiež s funkciou čriev a močového mechúra. V období medzi 3. až 9. mesiacom života dieťatka by mal vymiznúť. Čo však s tým, ak sa tak nestane? Ako sa prejavujú takéto deti v bežnom živote?

Dieťatko prejavuje hyperaktivitu, nekľud a vo vyššom veku sa dokonca môže pomočovať či už cez deň alebo v noci. Môže vychyľovať chrbticu pri chôdzi, trpieť skoliózou. V školskom veku sa jedná o zlú sústredenosť a školák má problémy s krátkodobou pamäťou. Ako najbežnejšie preventívne opatrenie sa odporúča neobliekať dieťatko do tesného oblečenia. A čo robíme ako prevenciu my na lekciách plávania a cvičenia s deťmi?

Na pontóne vo vode alebo v cvičebnej miestnosti robíme “anjelov”. Mávame rúčkami ako majú anjelici krídelka a sukničky vytvárame nôžkami. Tieto pohyby môžete s nimi robiť aj vy, napríklad v snehu. Z týchto dôvodov skáčeme v bazéne aj na suchu v špecifických polohách, ktoré nám slúžia ako prevencia. Ak by ste mali záujem sa o význame jednotlivých cvičení, ktoré zaraďujeme pravidelne do lekcií, dozvedieť viac, sme vám k dispozícii a veľmi radi sa pobavíme aj na túto tému.

Blanka Krajčovičová

Prečo je dôležitý úchopový reflex a jeho následné vymiznutie?

V druhej časti blogu venovanej reflexom sa budeme venovať úchopovému reflexu. Ten je snáď každej mame najmilší. Ak dieťatku vložíte do dlane prst, alebo čokoľvek iné, veľmi silno stisne rúčku. Ten stisk je tak silný, že ak aj dieťatko zdvihnete, bude sa vás držať. Hovorí sa, že pozostáva ešte z čias, keď sa dieťa muselo držať matky. Tak ako dnes vidíme v prírode, ako sa malé opičky držia srsti svojej mamy.

Okolo 4. mesiaca by mal úchopový reflex vymiznúť. Je nahradený po 36. týždni vedomým úchopom a neskôr “pinzetovým” úchopom. Tak ako vývoj pokračuje ďalej, aj dieťa potrebuje predmety chytať inak a zjemňovať svoje pohyby. Ak sa však stane, že tento reflex pretrváva, dieťatko môže trpieť slabou manuálnou ohybnosťou, veľmi zle uchopovať “pinzetovo”, čo v praxi znamená že nebude dobre písať, kresliť… Môže mať taktiež ťažkosti s rečou: takzvané hovorenie rukami a písanie ústami.

Čo pre to na lekciách plávania s deťmi robíme my? Hráme sa na takzvaného „Spidermana“, kedy sa deti zachytávajú rúčkami po okraji bazéna. Preto ich zábavne ťaháme na tyči a povzbudzujeme pri vedomom pustení sa. Preto uchopujeme krúžky z plošiniek, či z dna bazéna. Preto sa toľko venujeme chytaniu hračiek rôznej veľkosti, tvarov a na vedomom pustení do jazierka alebo košíčka. Toto sú cvičenia, ktoré podporujú vymiznutie úchopového reflexu a my sa na záver plávania môžeme tešiť nie len zo super plaveckých výkonov, ale aj z krásnych obrázkov, zarecitovaných básničiek a plynulého rozprávania, prečo deti radi plávajú.

Blanka Krajčovičová

Ako podporovať novorodenecké reflexy a ako pomôcť k vymiznutiu Moorovho reflexu?

Hádam každá mamička už počula o novorodeneckých reflexoch svojho dieťatka. Určite videla, ako ich lekár – pediater preveruje. Väčšina mamičiek aj vie, že novorodenecké reflexy sú automatické pohyby riadené mozgovým kmeňom bez účasti mozgovej kôry a sú prítomné už pri narodení. Vedia, že slúžia na to, aby chránili dieťa v prvých dňoch až mesiacoch pretože kontrolujú dôležité činnosti pre život.

Už menej mamičiek vie, že novorodenecké reflexy postupom času zostávajú v úzadí, vyhasínajú a sú nahradené takzvanými posturálnymi reflexami. Tie sa začínajú prejavovať počas prvého roka života, pomáhajú dieťatku udržiavať rovnováhu, držanie tela a pohybovať sa v prostredí vzpriamene. Ale už máloktorá mama vie, že za poruchami učenia častokrát môžu byť nerozvinuté biochemické a neurofyziologické systémy, ktoré sú základňami učenia a správania.

Nerozvinuté, nepodporené a nevyužívané novorodenecké reflexy a neskôr posturálne reflexy, môžu narušiť procesy správneho dokončenia týchto systémov. Jednoduchšie povedané: novorodenecké reflexy musia byť prítomné, dieťa ich má používať, a majú byť nahradené vyššími reflexami. Ak sa tak nestane, dieťa môže mať aj neskôr problémy v škole, ale i doma.

A prečo sa touto témou zaoberáme práve my? Pretože sme sa naučili, ako reflexy podporovať, a ak už majú vyhasínať a nedeje sa tak, ktoré cvičenia na suchu či vo vode pomôžu. Vieme ako cvičením predchádzať možným problémom a ako pripraviť deti do školy.

V prvej časti si predstavíme Moorov reflex. Je zaujímavé, že sa objavuje už v 9. týždni po počatí. Funguje ako primitívny spôsob obrany malého dieťatka. Novorodenec nie je schopný ubrániť sa nejakým iným spôsobom. Nedokáže ujsť, dokonca ani sa odplaziť a už vôbec nie sa aktívne brániť. Prejavuje sa vtedy, ak sa dieťatko niečoho zľakne. Mamičky to popisujú, že dieťatko “vystrelí” ručičky a nožičky a často začne aj plakať.
Lekár ho testuje zvyčajne už pri prvej návšteve poradne. Dieťatko leží a lekár pod ním silno potiahne podložku. Vtedy sa reflex spustí, a naštartuje nervový systém dieťatka.

Za normálnych okolnosti je potlačený medzi 2. a 4. mesiacom života. Niektorí autori udávajú až 6. mesiac. A je nahradený takzvaným úľakovým reflexom. A ten nám zostáva aj v dospelosti. Čo sa však stane, ak pretrváva: dieťatko môže byť bojazlivé, pociťovať úzkosť, mať problémy so sluchom, vnímaním, môže sa sťažovať na šumenie v ušiach a môže mať problémy s rovnováhou.

Čo robíme preto, aby sme podporili jeho vymiznutie? V bazéne hojdáme dieťatko zo strany na stranu, zdvíhame pomaly hore a dole, môžeme mu spievať. Uchopujeme dieťatko v rôznych pozíciách pre vizuálne vnímanie. Preto toľko pomalých úchopov a ich zmien na lekciách plávania. V cvičebni dieťatku ležiacemu na chrbátiku veľmi pomaly roztvárame rúčky aj nôžky, hlavičku jemne zakláňame dozadu, potom ho znova dávame do fetálnej pozície a niekoľkokrát opakujeme. Takto dopomôžeme vymiznutiu Moorovho reflexu.

V ďalšej časti blogu sa dozviete o úchopovom reflexe. Prečo je dôležité aby vymizol, čím je nahradený vo vyššom veku a aké cvičenia sú vhodné k podpore vymiznutia tohto reflexu.

Blanka Krajčovičová


Klub Kvapka © 2019 | by freevision