Kvapka na cestách – Nový Zéland

Nový Zéland je ostrovný štát s počtom obyvateľov ako Slovensko – cca 5 miliónov, ale s 5 násobnou rozlohou. Vody má teda okolo seba dosť. Plávanie preto patrí k doslova k potrebným zručnostiam už od útleho veku. Možno aj kvôli tomu je v každej väčšej škole pristavený bazén. A keďže aj tu je to podobné ako v USA, netriedia bazény ako my, ale majú tiež jednotný hygienický štandard – 2,0mg/l voľný chlór minimum, preto bábätká môžu plávať aj v školách vo výukových bazénoch. No a samozrejme v mestských bazénoch. To čo nás prekvapilo je „voľnejší“ priestor pre deti. Videli sme deťúrence ísť z lekcie bosé na parkovisko k autu – a to bolo 18 stupňov.

Lekcie vedú podobne ako my, ale navyše snáď každý dobrý klub pridáva plávanie v záchrannej veste. Deti cestujú v lodiach, alebo na trajektoch a ako prevenciu pred utopením sa učia zvládnuť aj plávanie v záchrannej veste. Veľmi sa nám páčila aj komunikácia s rodičmi. Motiváciu pre navštevovanie baby plávania majú podobnú ako naši rodičia, ale omnoho častejšie nám hovorili o dôležitosti zvládnuť vodné prostredie kvôli sebazáchrane.

Vo všeobecnosti Novozélanďania športujú viac ako my. Majú na to podmienky a patrí to k „in životnému štýlu“. Je úplne normálne, že deti chodia plávať kvôli športu (tiež hrať basketbal, nohejbal, tenis, softbal….) samotnému – nie kvôli pretekom a umiestneniam. Hýbať sa a užiť si to – bolo vidieť na každom športovisku. Včítane bazénov…

V ďalšom článku sa môžete tešiť na naše postrehy z Austrálie :)

Blanka Krajčovičová