Kvapka na cestách – USA

Aj my v Kvapke si berieme dovolenky. Svoju prácu však berieme tak vážne, že nech navštívime ktorýkoľvek kút sveta, dohodneme si stretnutie v miestnom baby klube, aby sme sa pozreli, ako pracujú tam. A porovnávame. Chceme poznať vonkajšie podmienky – teda o bazéne aké normy majú v iných krajinách, o metodikách – ako pracujú, o cieľoch – čo chcú plávaním docieliť. A rozprávame sa s rodičmi. Chceme vedieť, či majú rovnakú motiváciu, ako vy, alebo sa v niečom rodičia iných krajín líšia.

USA ITo, čo máme možno ako málokto vo svete, je vlastný bazén. V USA, Kanade, na Novom Zélande, či v Austrálii je špeciálny bazén pre dojčatá a batoľatá skôr výnimka ako pravidlo. Tiež naše hygienické normy sú hádam najprísnejšie na svete (chýbajú nám ešte poznatky z Afriky a z Ázie, ale myslíme si, že naše tušenie je správne ). V tomto vidíme silnú stránku Kvapky a to aj v porovnaní so svetovými klubmi. Tiež sme videli množstvo postupov zvládnutia plaveckých zručností. Od opakovania 3-4 činností počas celej lekcie, až po neorganizovanú hravosť a divokú radosť vo vode. Niekde sme sa tešili, že sme lepší a máme lepšie výsledky vzhľadom k cieľom. A niekde sme točili, fotili, pozorne sledovali a načúvali, aby sme preniesli a pretavili skúsenosti u nás.

Baby plávanie je v USA rozšírená aktivita. Keďže tam žije dosť Slovákov a Čechov, tak sme získali pomerne presnú predstavu o baby plávaní. Málokde však nájdete bazén iba pre bábätká. Zrejme aj preto, čo sa týka hygienickej nezávadnosti vody, majú pravidlo pre všetky typy bazénov: voľný chlór nesmie klesnúť pod 2,0 mg/l (pre porovnanie: v našom bazéne je povolená norma 0,3 mg/l). V podstate bazény nedelia – 322 miliónom obyvateľov stačí skrátka – bazén. Zato u nás pre 5 miliónov obyvateľov sme sofistikovanejší – poznáme bazény pre dojčatá a batoľatá, detské bazény, oddychové bazény, plavecké bazény, neplavecké bazény, termálne bazény…. No a popri tomto delení, niektoré činnosti nášmu zákonu ušli….

USASpäť do USA – keďže maličké špecializované bazéniky sú výnimkou, bábätká navštevujú plavárne. A treba poznamenať – je ich dosť. Teplota vody málokedy prekročí 30 °C. No a bazénové haly nie sú vykurované ako naše. V skratke: dieťa má prinajhoršom neoprén a návštevy sa v bazénovej hale nepotia ako u nás . Malí Američania sú asi otužilejší…

Lekcie, ktoré sme videli, prebiehali buď ako naše: jeden – dvaja inštruktori na skupinku 4 – 10 detí. No a v bazéne (keďže sú podstatne väčšie) plávalo naraz aj 4 – 5 skupín. Tiež sme videli lekcie face to face – nácvik floatingu. (Ukážku nájdete tu: sú to tie úžasné deti, ktoré sa po páde do vody dostanú na chrbátik a dýchajú, kým ich niekto z vody nevytiahne) Na YouTube to vyzerá dobre, ale tie tisíce detí, ktoré zostanú stresované si nechceme v našich podmienkach predstaviť… Asi naozaj v určitom veku dieťatka máme radšej predvídať, byť ostražití a učiť pomaly… Jeden fakt na záver – iba skutočne málo detí v predškolskom veku sa nevie udržať na vode… A to je na zamyslenie …

Pre zaujímavosť – takto vyzerali sprchy v navštívenom baby klube – Bear Paddle v USA

USA II

Blanka Krajčovičová


Klub Kvapka © 2024 | by freevision