Kvapka na cestách – Austrália

V októbri 2015 sa v českom Třinci konala medzinárodná konferencia o trendoch v baby plávaní. Tam sme sa zoznámili s jednou z líderiek austrálskeho baby plávania – pani Judy Watts. Žije a pracuje blízko Brisbane. No a keďže sme mali v pláne získať poznatky aj z tohto kúta sveta, chceli sme to vidieť na vlastné oči.

knc_australia_1_800V Austrálii, podobne ako v Amerike a na Novom Zélande, je minimálna výška voľného chlóru 2 mg/l. A platí pre každý bazén. Judy (líderka australského baby plávania) má vlastný bazén pre dojčatá a batoľatá. Pláva v ňom s deťmi do cca 5 rokov. Teda zameranie máme podobné, ale odlišnosti sme našli hneď. Nemusí míňať na kúrenie – žijú v teplom pásme a ak teplota vonku klesne pod 26 °C (to nebýva často) je to pre nich chladno. Voda má 31 – 32 °C. A úplne chýba sprcha! Vraj je to takto takmer v celej Austrálii. Prekvapuje ich európsky zvyk – pred vstupom do bazéna sa osprchovať.

knc_australia_2_800Austrália, ako krajina s najvyšším počtom obyvateľstva sústredeným pri oceáne, tiež kladie veľký dôraz na prevenciu pred utopením a bezpečné správanie sa  pri vode. Odtiaľ sme si priniesli pár dobrých nápadov ako nacvičiť bezpečné správanie a pár cvičení na nácvik sebazáchranných zručností. Mali sme však veľmi dobrý pocit, keď sme zasa Judy na oplátku povedali o našich cvičeniach pre zvládnutie plaveckého dýchania. Videli sme tam totiž aj lekcie so 4 ročnými deťmi. A v tom sme vedeli poradiť zasa my…

knc_australia_3_800V Austrálii  platí, že majú viac možností pre nácvik a rozvoj plávania a viac dbajú o prevenciu pred utopením. Čo nám skutočne vyrazilo dych – vo väčších mestách sú otvorené skutočne veľké mestské kúpaliská v centre s plavčíkmi, prístupné od skorého rána do neskorého večera úplne zadarmo. Predstavte si Vášho šiestaka – siedmaka či stredoškoláka, že sa cestou zo školy staví len tak si zaplávať do udržiavanej vody a niekto naňho dáva pozor. A nepotrebuje na to ani vreckové. Alebo Váš otec, možno už senior, si ráno o siedmej vybehne zaplávať. Len tak, aby bol čerstvý… Alebo vy si dáte stretnutie s kamoškou pri detskej časti kúpaliska s pieskovou plážou. Popíjate kávu, kým sa deti čľapocú… Zdá sa to byť sen? Nie všade a nie pre každého :)

Veríme, že ďalšie poznatky o baby plávaní zo zahraničia Vám opäť čoskoro nazbierame a podelíme sa o ne s Vami. Sú pre nás inšpiráciou ale aj potvrdením – iný kraj, iný mrav :)

Blanka Krajčovičová


Klub Kvapka © 2023 | by freevision