Za nekľudným či hyperaktívnym dieťom môžete hľadať aj nevymiznutý Galant spinálny reflex

Novorodenecké reflexy sú stále častejšou oblasťou, ktorá je rozoberaná nie len medzi mamičkami, ale aj študovaná z pohľadu odborníkov. Preto vám v tejto časti blogu priblížime Galant spinálny reflex. Nehovorí sa o ňom často, ale je dôležité o ňom vedieť.

Galant spinálny reflex sa objavuje u dieťatka asi v polovici tehotenstva, teda v 20. týždni po počatí. Vedci sa domnievajú, že dieťaťu pomáha pri prechode pôrodnými cestami. Jeho prejavy sú totiž také, že ak dieťatko pohladkáte v bedrovej alebo v driekovej časti chrbtice, vysunie driek na tej strane kde je “dráždené”. Je dôležité taktiež poznamenať, že jeho prítomnosť pomáha vylúčiť poškodenie mozgu pri narodení. Tento reflex súvisí taktiež s funkciou čriev a močového mechúra. V období medzi 3. až 9. mesiacom života dieťatka by mal vymiznúť. Čo však s tým, ak sa tak nestane? Ako sa prejavujú takéto deti v bežnom živote?

Dieťatko prejavuje hyperaktivitu, nekľud a vo vyššom veku sa dokonca môže pomočovať či už cez deň alebo v noci. Môže vychyľovať chrbticu pri chôdzi, trpieť skoliózou. V školskom veku sa jedná o zlú sústredenosť a školák má problémy s krátkodobou pamäťou. Ako najbežnejšie preventívne opatrenie sa odporúča neobliekať dieťatko do tesného oblečenia. A čo robíme ako prevenciu my na lekciách plávania a cvičenia s deťmi?

Na pontóne vo vode alebo v cvičebnej miestnosti robíme “anjelov”. Mávame rúčkami ako majú anjelici krídelka a sukničky vytvárame nôžkami. Tieto pohyby môžete s nimi robiť aj vy, napríklad v snehu. Z týchto dôvodov skáčeme v bazéne aj na suchu v špecifických polohách, ktoré nám slúžia ako prevencia. Ak by ste mali záujem sa o význame jednotlivých cvičení, ktoré zaraďujeme pravidelne do lekcií, dozvedieť viac, sme vám k dispozícii a veľmi radi sa pobavíme aj na túto tému.

Blanka Krajčovičová


Klub Kvapka © 2024 | by freevision