Hračky a pomôcky do vody

Prišlo leto, s ním dlhšie a hlavne teplé dni. Deti majú prázdniny, škôlky nefungujú naplno a rodičia si čerpajú dovolenky.

Pravidelne pred letnou sezónou sa nás pýtate, aké pomôcky, alebo hračky sú vhodné pre dieťa do vody – či morskej alebo bazénovej.

Odpoveď závisí od niekoľkých faktorov: kam idete a aké máte očakávania (zlepšovanie plaveckých zručností, hra, prevencia pred utopením…). Pre plávanie dojčiat, batoliat a detí predškolského veku  platí hlavná zásada: Dieťa nenechávajte bez dozoru, aj keď už pár metrov zvládne preplávať aj samé. Hocikedy môže spanikáriť, dostať kŕč, či náhle sa niečoho zľaknúť. Môže ho zachytiť prúd, alebo podraziť vlna… To sú okolnosti, pri ktorých musí byť dospelý človek na blízku, aby sme tak predišli nešťastiu.

Tu je pár rád, ktoré vám pomôžu pri výber vhodných pomôcok či hračiek do vody:hracky_do_bazena_1

1. Ak idete na rybačku, do člna, či na menšiu loď na otvorené vodné plochy, nič nepokazíte vestou do vody. Ak aj dieťa náhle padne do vody, vesta mu pomôže nahor.
  2. Používajte pomôcky, s ktorými sa už dieťa stretlo, „sadli mu“ a teda vie s nimi narábať – ideálny je slíž, podkovička…
  3. Ak už pekne leží na vode, ponúknite mu akúkoľvek plaveckú dosku. Nedovoľte mu však, aby sa z rybičky zmenilo na morského koníka s chvostíkom dolu – v prípade dieťatka to znamená – nožičkami dole. Preto je dobré doplniť ju plaveckým pásikom. Ak je zadoček ešte trochu ťažký, pásik pomôže správnej polohe.
  4. Dovoľte mu používať plavecké okuliare, pretože deti fascinuje svet pod vodou. Radi vám poradíme správny typ – máme ich dostupné aj u nás na prevádzkach, a to na odporúčanie Martiny Moravcovej, ktorej dcérka Karolínka ich používa od veku batoliatka.
  5. hracky_do_bazena_2Ak už vaše dieťatko pekne kope nožičkami môžete mu zadovážiť malé plutvičky – tiež sme konečne získali typ plutiev, ktorý sme dlho hľadali. Pozor: zo začiatku ich dajte dieťatku iba na pár minút, aby si nepreťažilo kĺby v členku.
  6. To isté platí o rukávcoch: nechávajte mu ich krátko, aby ste nepreťažili ramenné kĺby a nepokazili  splývavú polohu.

A čo na hranie a samotnú zábavu? Vlastne čokoľvek, čo má rado. Dieťa sa hrou oboznamuje s vlastnosťami vody a tým sa mu cibrí aj rozum. V tomto veku zvlášť platí, že ruka je nástrojom ducha, tak mu dovoľte prelievať, nalievať, polievať, striekať, vylievať, tlieskať, padať do vody, ponárať seba aj hračky, loviť… skrátka všetko, čo mu vo vode napadne robiť.

A posledná dobrá rada, ktorá je odskúšaná a platná u nás: Do vody mu dávajte hračky určené do vodného prostredia. Z hračiek z neznámeho zdroja sa v kombinácii s vodou môžu uvoľňovať nebezpečné chemikálie.

Prajeme všetkým krásne leto a veselé zážitky vo vode :)

Blanka Krajčovičová