Asymetrický tonický šijový reflex

Čo môže byť príčinou zlej rovnováhy a oslabenej koncentrácie u detí? Čo robiť pre to, aby asymetrický tonický šijový reflex vymizol?

Počuli ste už o asymetrickom tonickom šijovom reflexe? U bábätka sa spúšťa vtedy, keď dieťatko otočí hlavičku na jednu stranu. Je to presne vtedy, keď sa hlavička otočí, rúčka a nôžka na tej istej strane sa vystrie a končatiny na opačnej strane tela sa ohnú.

Tento reflex vzniká v 18. týždni po počatí a pomáha dieťatku k normálnemu prirodzenému pôrodu. V 6. mesiaci života bábätka by mal pomaly vymiznúť. Čo sa však stane, keď dieťatku asymetrický tonický šijový reflex nevymizne?

• Pri otáčaní hlávkou do strán dieťa môže strácať rovnováhu. Je to nebezpečné pri obzeraní sa na križovatke.
  • Pri kráčaní či skákaní dieťa používa zároveň pravú ruku a pravú nohu. Jedná sa o narušenú stabilitu a rovnováhu tela.
  • Pri strihaní, obkresľovaní, či podobných aktivitách je možné si všimnúť, že oko a rúčka nespolupracuje a má zlú koordináciu
  • Pri kreslení dieťa vytáča papier alebo svoje telíčko, pretože nedokáže pracovať pravou rukou na ľavej strane a naopak.
  • Pri hrách, učení sa alebo iných pracovných aktivitách je ľahko vyrušiteľné, čo je dôsledkom oslabenej koncentrácie.
  • Pri písaní je možné vidieť ako písmenká „lietajú“ rôznymi smermi.
  • Pri čítaní je dieťatku slabšie porozumieť, pretože sa viac sústredí na text očami ako na zmysle čítaného.
  • Dieťa sa radšej zo všetkého „vykecá“ ako by malo niečo napísať, pretože mu to robí problém.

Ako predchádzať týmto problémom a čo robíme my preventívne na lekciách plávania pre deti?

Nahrádzame, alebo zavádzame „plazivý reflex“ (v 4. – 6. mesiaci dieťatka) keď sa bábätko na brušku a vo vode automaticky „vykopáva“ a „krauluje“ cez stredovú čiaru tela. Aktivity a povzbudenie k tomu pridávame aj na našich lekciách cvičenia s deťmi.

So staršími detičkami šplháme pri priťahovaní sa vo vode alebo nacvičujeme štveranie sa na pontón. Taktiež sa hráme na „jašteričky, hady či havinkov“ na plytkej plošinke v bazéne.

Blanka Krajčovičová