Ako a prečo v Kvapke plávame s deťmi so špeciálnymi potrebami?

Lekcie plávania pre detičky so špeciálnymi potrebami v Klube Kvapka vedie inštruktorka Magdalénka, ktorá napísala príbeh ako sa k tejto záslužnej práci dostala a čo je jej zmyslom.

„Už od mala som vedela, že chcem pracovať s deťmi. Časom, počas štúdia na strednej pedagogickej škole ma veľmi zaujala špeciálna pedagogika a to, ako veľmi včasná intervencia a rozvoj všetkých stránok osobnosti môže napomôcť rozvoju samotného dieťatka.

Ako dcéra plaveckej trénerky a bývala plavkyňa som mala k vode vždy veľmi blízko.
Nasledovali roky štúdia predškolskej inkluzívnej pedagogiky, rôzne školenia a kurzy. Na plaveckej konferencii v USA pred dvoma rokmi som konečne nabrala dostatok skúsenosti, zručnosti a odvahy a ako Kvapka tím sme ponúkli špecializované lekcie plávania s deťmi so špeciálnymi potrebami.

Odborný názov, deti so špeciálnymi potrebami, používame na Slovensku. Mne sa však páči ten, čo používajú v USA. Deti so špeciálnymi schopnosťami. Prečo? Lebo je to naozaj tak. Doteraz som sa v bazéne (ale aj pred tým počas môjho pôsobenia v MŠ) stretla s deťmi s DMO, Autizmom, Downovym syndrómom a rôznymi inými, strašidelne znejúcimi diagnózami. ALE, každé z týchto deti ma veľa špeciálnych priam až „superschopností“. Napriek výzvam, ktorým čelia, napredujú, učia sa, každý po svojom idu dopredu. No hlavne, rozdávajú lásku a energiu plnými priehrštiami.

Každú hodinu sa aj ja učím stále viac o ich svete. O nových možnostiach, ktoré nám vodné prostredie ponuka. Práve voda dáva deťom, ktoré majú telesne postihnutie nové možnosti samostatného pohybu. Deti s autizmom sa dokážu vo vode ukľudniť, sústrediť, vnímať. Voda nám prináša mnoho benefitov.

Momentálne mame deti integrované v rámci bežných lekcii, jednu lekciu špeciálne zameranú pre deti so špeciálnymi potrebami a dve individuálne lekcie. Každú lekciu sa snažím postaviť tak, aby z nej deti benefitovali, rozvíjali sa ale hlavne mali radosť a získavali pozitívny vzťah k vodnému prostrediu. Snažím sa tak rozvíjať všetky stránky. Učíme sa farby, tvary, rozoznávame studenú, teplu, plytkú, hlbokú vodu, zlepšujeme sa v motorickej, silovej aj mentálnej stránke. A v neposlednom rade nás to neskutočne baví.“ 😊

Magdaléna Kováčová