8 rád ako si bezpečne užívať letné šantenie v súkromných bazénoch

Mnoho rodín má vonkajšie bazény a počas teplých dní je u deti vítaná pohybová aktivita vo vode. Čím ďalej, tým viac sa stretávame s plávaním aj dojčiat v rodinných bazénoch. Preto sme sa rozhodli uverejniť pár dobrých rád z našej praxe a z medzinárodných štúdií odborníkov, aby ste si kúpanie užili bez obáv a bez poškodenia zdravia dieťatka.

  1. Dieťa nenechávajte nikdy bez dozoru, pretože v nečakanej situácii môže spanikáriť. Ani vtedy, keď má plaveckú pomôcku a na lekciách je „samostatné“.
  2. Do bazéna mu dávajte hračky určené do vodného prostredia. Z hračiek z neznámeho zdroja sa v kombinácii s vodou môžu uvoľňovať nebezpečné chemikálie. A bábätká poznáte – všetko potrebujú ochutnávať.
  3. Ak sa dá, vyhýbajte sa častému používaniu rukávnikov. Pri dlhom používaní zaťažujú ramenné kĺby a dieťatko namiesto rybičky na brušku sa bude pohybovať ako morský koník nožičkami dole.
  4. Kontrolujte teplotu vody. Ideálna teplota v závislosti od vonkajšej teploty a sily vetra je pre dojčatá a batoľatá 29-32 °C. Samozrejme vydržia aj v chladnejšej, najmä ak je okolo teplo, ale pozor na podchladenie. V teplejšej vode zasa môže byť príliš namáhaný srdcovo cievny systém dieťatka a tiež sa môže dieťatko prehriať.
  5. Pozor na koncentráciu chlóru vo vode. V bazénoch pre dojčatá a batoľatá je počas ich kúpania povolené množstvo 0,3mg/l. Ak ju máte vyššiu, nenechávajte v nej dieťatko dlho. Existuje dôvodné podozrenie, že vysoká koncentrácia chlóru tesne nad hladinou bazéna poškodzuje sliznice dýchacích ciest, čo sa prejaví v neskoršom veku dieťatka.
  6. Kontrolujte stav vody. Ak sa v bazéne objavia riasy a s nimi iné „mikropotvory“, radšej vodu vymeňte. Odporúčame aspoň raz za letnú sezónu vodu prekontrolovať mikrobiologicky – budete si istí tým, čo v nej je.
  7. Opakujte s nimi cvičenia, ktoré ste sa u nás naučili. Ak Vám niečo nie je jasné, pýtajte sa, radi poradíme ako často a prečo práve takto cvičiť.
  8. Ak chcete vedieť čokoľvek bližšie, opýtajte sa. Ak nevieme sami odpoveď určite vám vieme odporučiť odborníka na danú problematiku.

Prajeme vám krásne leto, veľa vody, osviežujúcu zábavu a bezpečné šantenie nech ste kdekoľvek 😊


Klub Kvapka © 2023 | by freevision